نصب و راه‌اندازی کارتابل

پیش‌نیاز راه‌اندازی کارتابل وب، نصب و راه‌اندازی سرویس وب تدبیر است. بنابراین انتظار می‌رود پیش از انجام این مرحله حداقل تا این مرحله از نصب سیستم وب را انجام داده باشید.

روی IIS سایت جدیدی ایجاد کنید و مسیر، پورت و آی‌پی‌های متناسب را به آن نسبت دهید.

فایل «پوشهٔ نصب کارتابل» را دریافت کرده آن را از حالت فشرده خارج کنید. سپس وارد پوشهٔ cartable شده، و محتویات آن را داخل پوشهٔ سایت ایجاد شده برای کارتابل کپی کنید.

پس از کپی فایلها سایت ایجاد شده را در مرورگر باز کنید.

روی علامت چرخ‌دندهٔ بالا سمت چپ کلیک کنید و آدرس وب سرویس را به تفکیک پروتکل، سرور و پورت در آن وارد کنید و «ذخیره» را بزنید.

بعد از ذخیره می‌توانید با نام کاربری و رمز تنظیم شده برای پوستهٔ وب، ورود به سیستم را آزمایش کنید.

پس از راه‌اندازی سایت کارتابل لازم است ارتباط بین پوستهٔ وب و کارتابل را جهت ارسال فرم از پوستهٔ وب به کارتابل و همچنین مشاهدهٔ فرمهای ارسال شده به کارتابل در پوستهٔ وب برقرار کنید.

برای این کار، فایل تنظیمات سرویس (appsettings.json) را باز کنید و در انتهای آن این دو نشانی را وارد کنید.

اگر این بلوک را داخل فایل appsettings.json نمی‌بینید (حالت به‌روزرسانی) آن را از فایل مخصوص نصب اولیه کپی کنید.

تذکر ۱: همچنان که پیشتر در بخش نصب سرویس اشاره شده برای ویرایش فایل appsettings.json لازم است آن را به مسیر دیگری مثلا دسکتاپ کپی کنید و پس از ویرایش و ذخیره آن را به مسیر سایت سرویس منتقل کنید (ویندوز اجازهٔ ذخیرهٔ مستقیم فایل را نمی‌دهد).

تذکر ۲: همچنان که در تصویر مشخص است لازم است بعد از نشانی سایت کارتابل یک اسلش و یک شارپ گذاشته شود (#/).

پس از طی مراحل یاد شده می‌توانید از طریق پوستهٔ وب با کلیک روی دکمهٔ «ارسال به کارتابل» در سند، فاکتورها و چند فرم دیگر فرمها را به کارتابل ارسال کنید.

و همینطور فرمهای ارسال شده به کارتابل را در پوستهٔ وب مشاهده کنید.

تذکر: هر کاربری که نیاز دارد از روی دستگاه خود به کارتابل دسترسی داشته باشد می‌بایست کارتابل را تنظیم کند. بعد از تکمیل برقراری ارتباط بین وب و کارتابل امکان دسترسی به کارتابل و تنظیم کارتابل خودکار آن فراهم می‌شود. به این ترتیب که کاربر از منوی «راهنما» در برنامهٔ وب، فرمان «در بارهٔ برنامه» را اجرا کند و پس از آن با زدن روی پیوند «تنظیم کارتابل» کارتابل را به طور خودکار روی دستگاهش تنظیم کند. از کارتابل نیز امکان مشاهده و دسترسی به سیستم وب نیز فراهم شده است (دکمهٔ بالا سمت چپ فرم، کنار دکمهٔ به‌روزآوری).

تنظیم خودکار کارتابل از طریق برنامهٔ وب

پس از نصب و راه‌اندازی کارتابل وب می‌توانید برنامهٔ اندرویدی کارتابل را نیز با کلیک روی تصویر زیر دریافت و روی گوشی‌های کاربران نصب کنید. راه‌اندازی این برنامه شامل زدن روی «پیکربندی» و انجام فرایند مشابه کارتابل وب است. بعضی از فرایندها مانند ارسال به کارتابل در حال حاضر در کارتابل اندروید پشتیبانی نمی‌شوند و لازم است کارتابل وب را هم روی گوشی تنظیم کرده باشید.

دریافت برنامهٔ اندرویدی کارتابل تدبیر از بازار
دریافت برنامهٔ اندرویدی کارتابل تدبیر از بازار

تذکر: برای کارکرد صحیح اقدامات خودکار لازم است اطمینان حاصل کنید آخرین فایلهای XML تدبیر وب دریافت و کپی شده و روی شرکت «آماده‌سازی» صورت گرفته باشد.

مرور نحوهٔ نصب و راه‌اندازی کارتابل وب تدبیر