اشکالیابی پردازش پیامک‌ها و پرسش‌ها

پیشتر توضیح مختصری در مورد نحوهٔ استخراج تراکنش‌ها از پیامک‌های بانکی دادیم که بی‌مناسبت نیست آن را اینجا تکرار کنیم:

حسابداری شخصی تدبیر از روی شمارهٔ ارسال‌کنندهٔ پیامک و با مراجعه به اطلاعات داخل برنامه بانک ارسال‌کننده را شناسایی می‌کند. سپس در متن پیامک به دنبال دو عدد یکی مبلغ واریز یا برداشت و یکی مانده یا موجودی حساب بانک می‌گردد. در بسیاری از پیامک‌ها شماره حساب یا مختصر شدهٔ آن هم موجود است که آن را هم پیدا می‌کند. در نهایت از روی زمان ارسال پیامک تاریخ و ساعت تراکنش را مشخص می‌کند.

نکته‌ای که لازم است به این فرایند اضافه کنیم آن است که تولیدکنندهٔ حسابداری شخصی تدبیر (شرکت پردازش موازی سامان) ارتباطی با بانک‌ها ندارد و بانک‌ها هم در یک فرایند استاندارد شماره‌های ارسال پیامک بانکی خود را اعلام نمی‌کنند و متن پیامک‌هایشان را هم گه‌گاه تغییر می‌دهند. به این اضافه کنیم بانک‌های جدید و بانک‌هایی که مشتریان محدودتری دارند و تولید‌کنندهٔ برنامه به نمونه پیامک‌های ارسال شده توسط آنها دسترسی ندارد.

این عوامل باعث می‌شود که بعضاً برنامه بعضی پیامک‌های بانکی شما را نخواند یا درست پردازش نکند.

عوامل بروز خطا در پردازش پیامک‌ها موارد زیر هستند:

·      برنامه شمارهٔ ارسال‌کننده را به عنوان سرشمارهٔ بانک شناسایی نکرده است.

·      متن پیامک بانکی متفاوت است و برنامه برای استخراج اطلاعات از آن تغییر نکرده است.

برای پیگیری حل چنین مشکلاتی ابتدا با مراجعه به بازار یا مایکت اطمینان حاصل کنید که آخرین نسخهٔ برنامه را در اختیار دارید. اگر برنامهٔ شما قدیمی باشد ممکن است در به‌روزرسانی برنامه اشکالاتی که شما مشاهده کرده‌اید  حل شود.

پس از به‌روزرسانی در صورتی که برنامه تغییراتی در پردازش پیامک‌های بانکی داشته باشد با ذکر نام بانک راجع به آنها اطلاع‌رسانی می‌کند و از شما برای بازخوانی پیامک‌های مربوط به آن بانک‌ها تأییدیه می‌گیرد. توجه داشته باشید که بازخوانی پیامک‌های بانکی به معنای حذف اطلاعات دسته‌بندی و یادداشت‌های تراکنش‌هاست و جز در مواردی که اطمینان دارید چنین اتفاقی باید بیفتد از تأیید این کار خودداری کنید (برنامه عمداً دو بار راجع به این کار تأییدیه می‌گیرد). البته در صورتی که پیش از به‌روزرسانی پشتیبان‌گیری کرده باشید می‌توانید با خیال راحت آن را تأیید کنید و در صورتی که بعد از این فرایند از نتیجه راضی نبودید پشتیبان خود را برگردانید.

اگر با وجود به‌روز بودن برنامه، حسابداری شخصی تدبیر پیامک بانکی شما را نمی‌خواند می‌بایست بر اساس آن یک گزارش خطا بفرستید تا بررسی شود و در صورتی که شمارهٔ آن در برنامه ثبت نشده یا پردازش متن آن نیاز به تغییرات در برنامه دارد با به‌روزرسانی‌های بعدی مشکل آن حل شود.

برای این کار از منوی صفحهٔ اصلی به «پیکربندی» بروید و روی «گزارش خطا در پردازش پیامک» بزنید.

در گام بعدی تمام پیامک‌های دریافتی شما نمایش داده می‌شود و با استفاده از دکمهٔ جستجو بالای صفحه امکان جستجو بر اساس متن و شماره را هم دارید.

پیامکی که درست پردازش نشده را پیدا کنید و روی آن دکمهٔ انتخاب را بزنید.

با پاسخگویی با سؤالات بعدی حسابداری شخصی تدبیر تلاش می‌کند نوع مشکل را مشخص کند. در گام نهایی از شما می‌خواهد که نمونه پیامک را برای شرکت تولیدکننده بفرستید تا بررسی شود و به شما یک شمارهٔ پیگیری می‌دهد که البته نیازی به نگهداری آن ندارید.

خطاهای گزارش شده معمولاً به فاصلهٔ یک روز کاری (غیرتعطیل) بررسی می‌شود. برای مشاهدهٔ نتیجه در «پیکربندی» روی «گزارش خطاهای من» و در پنجره‌ای که باز می‌شود روی «پیگیری وضعیت» بزنید.

اگر بعد از پیگیری وضعیت، وضعیت گزارش خطا تغییر نکرد هنوز گزارش پردازش نشده و پاسخی برای آن ارسال نشده است.

برای پیامک‌هایی که تبدیل به تراکنش شده‌اند می‌توانید با زدن روی دکمهٔ مشاهدهٔ پیامک، پیامک متناظر آنها را ببینید و در صورتی که تبدیل به تراکنش مشکلی داشته آن را مستقیماً از همانجا گزارش کنید.

بخش «پرسش‌های متداول» که از منوی کناری در دسترس است علاوه بر فهرست کردن برخی سؤالات پرتکرار کاربران راهکاری مشابه گزارش خطا برای پردازش پیامک در اختیار شما می‌گذارد تا بتوانید سؤال‌های خود را بپرسید و پاسخ آنها را دریافت کنید.

ویدیوی مرور امکانات – بخش آخر – بودجه‌بندی، دارایی‌های غیرنقدی، پشتیبان‌گیری، گزارش خطا و سایر تنظیمات