حساب‌های نقد و بانک

یک قلم از اطلاعاتی که حسابداری شخصی تدبیر از پیامک‌های بانکی استخراج می‌کند اطلاعات حساب‌های بانکی کاربر و در صورت نیاز ایجاد حساب بانکی جدید بر اساس آنهاست.

اولین مورد از این دست اطلاعات، نام بانکی است که پیامک را ارسال کرده است. نام بانک از روی شمارهٔ ارسال‌کنندهٔ پیامک تعیین می‌شود. مثلاً وقتی ارسال‌کنندهٔ پیامک Bank Melli باشد حسابداری شخصی تدبیر می‌داند که چون این شماره مربوط به بانک ملی است باید آن را برای حساب بانک ملی منظور کند.

توجه داشته باشید که ما می‌توانیم در یک بانک چند حساب داشته باشیم. بیشتر بانکها در پیامک ارسالی شماره حساب را هم مشخص می‌کنند یا نشانگری شبیه شماره حساب می‌فرستند که اگر چه شماره حساب واقعی حساب شما نیست اما برای حسابهای مختلف متفاوت است و می‌توان از آن به عنوان شماره حساب برای جدا کردن حساب‌های مختلف در یک بانک استفاده کرد.

دومین مورد از اطلاعات مرتبط با حساب بانکی شما، همین شماره حساب است که برای جدا کردن تراکنش‌های حساب‌های مختلف شما در یک بانک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تذکر مهم: توجه فرمایید که برنامه (حداقل در نسخه‌های در دسترس در زمان تهیهٔ این راهنما) به شما اجازه ویرایش اطلاعات شماره حساب ایجاد شده از روی پیامک را می‌دهد. اگر شماره حساب بانک را تغییر دهید با دریافت یک پیامک جدید از آن بانک چون شماره حساب مورد انتظار وجود ندارد برای آن یک حساب جدید ایجاد می‌شود و از این جهت در حالت طبیعی نمی‌بایست شما شماره حساب حساب‌های ایجاد شده به صورت خودکار را تغییر دهید حتی اگر شماره حساب آنها ایراد داشته باشد.

با انتخاب گزینهٔ «حساب‌های نقد و بانک» از منو می‌توانید اطلاعات این حساب‌ها و سرجمع موجودی آنها را مشاهده کنید.

در فهرست حساب‌های نقد و بانک عموماً ما نیاز داریم فهرست حساب‌ها با ترتیبی که برای خودمان مهم است نمایش داده شود. اینجا هم همانند آنچه در مورد شخصی‌سازی فهرست گروه‌های هزینه و درآمد توضیح دادیم می‌توانید با گرفتن کادر مربوط به یک حساب و کشیدن و رها کردن آن در جای یک حساب دیگر آنها را جابجا کنید و ترتیب آنها را عوض کنید.

هر سه نوع گزارشی را که ما می‌توانیم روی صفحهٔ اصلی برنامه راجع به همهٔ تراکنش‌هایمان بگیریم (ریز تراکنش‌ها، گزارش دوره‌ای و گزارش بر اساس گروه‌های هزینه و درآمد) به صورت غربال شده بر اساس بانک‌ها هم در دسترسند.

برای دسترسی به این گزارشات ابتدا گزارش ریز تراکنش‌ها را مطابق تصویر بعد از کادر بانک انتخاب کنید و سپس از داخل همان گزارش و با استفاده از دکمهٔ گزارش بر اساس گروه‌ها به گزارش بر اساس گروه‌ها بروید و از داخل گزارش بر اساس گروه‌ها به گزارش دوره‌ای بروید.

در صورتی که در یک بانک بیش از یک حساب داشته باشید برنامه برای حساب‌های دوم به بعد اعداد نمایانگر حساب‌ها را (۲، ۳ و …) به نام آن اضافه می‌کند. شما می‌توانید نام حساب‌ها را به صورتی که خودتان دوست دارید تغییر دهید.

حساب‌های نقد و بانک می‌توانند همانند گروه‌های هزینه و درآمد «غیرفعال» شوند. غیرفعال شدن آنها به این معنی است که در فهرست انتخاب حساب نقد و بانک ظاهر نمی‌شوند (برای نمونه در ورود دستی تراکنش‌ها لازم است حساب نقد و بانک را انتخاب کنید) اما اطلاعات آنها در برنامه وجود دارد و حذف نمی‌شود. از این امکان می‌توانید برای بایگانی کردن حساب‌های بانکی که دیگر با آنها کار نمی‌کنید استفاده کنید.

از جمله اطلاعات اختیاری که می‌توانید برای حساب‌های بانکی وارد کنید «نام صاحب حساب»، «شماره کارت» و «شماره شبا»ست. برنامه از این اطلاعات استفادهٔ عملیاتی نمی‌کند و کاربرد مهم آنها این است که امکان کپی و به اشتراک‌گذاری این اطلاعات را در برنامه در اختیار می‌گذارد. مثلاً اگر قرار است کسی پول به حسابتان بریزد و از شما شماره کارت یا شماره شبا می‌خواهد می‌توانید این اطلاعات را در برنامه وارد کنید و هر وقت نیاز بود با استفاده از دکمه‌های مربوط به کپی و به اشتراک‌گذاری این اطلاعات را برایش بفرستید.

«نام صاحب حساب» حساب‌های بانکی شما منطقاً برای همه حساب‌ها یکسان است و همچنان که عنوان شد کاربرد آن این است که در ارسال شماره کارت یا شماره حساب یا شماره شبا گیرنده بداند حساب به نام چه کسی است. برای این که مجبور نباشید برای همه حساب‌ها یکی یکی این نام را وارد کنید می‌توانید به پیکربندی بروید و نام حساب پیش‌فرض را تعیین کنید و روی دکمهٔ ذخیرهٔ جلوی آن بزنید.

غیر از حساب‌های بانکی که از روی پیامک‌ها ساخته می‌شود یک «حساب نقدی» به طور پیش‌فرض وجود دارد که می‌توانید برای ثبت اطلاعاتی که با پول نقد انجام می‌دهید از آن استفاده کنید. مثلاً زمانی که از خودپرداز پول برمی‌دارید می‌توانید تراکنش مربوط به پیامک برداشت از بانک را به «انتقال از» تبدیل کنید و معادل همان مبلغ را به حساب نقدی «انتقال به» بزنید.

از آنجا که صندوق‌های قرض‌الحسنهٔ محلی عمر مخاطبین محدودی دارند امکان اضافه کردن پشتیبانی عمومی از شماره‌های آنها به برنامه وجود ندارد. با این حال یک نوع عمومی «قرض‌الحسنه» نیز وجود دارد که می‌توانید از آن برای این نوع قرض‌الحسنه‌ها استفاده کنید. پیامک‌های ارسالی این صندوق‌ها عموماً استاندارد هستند و با احتمال زیاد توسط برنامه پشتیبانی می‌شود.

برای ایجاد دستی تراکنش در صفحهٔ اصلی روی دکمهٔ + بالای آن بزنید.

کاربرد دیگر تعریف دستی حساب (دکمهٔ + بالای صفحهٔ حساب‌های نقد و بانک) می‌تواند آن باشد که حساب کارت‌هایی را که بابت تراکنش‌های آنها پیامک دریافت نمی‌کنید (مثلاً کارت‌های هدیه) به صورت دستی نگه دارید و همواره ماندهٔ درست آنها را بدانید.

حذف حساب‌های نقد و بانک باعث حذف تمام تراکنش‌های مرتبط با آنها می‌شود. اما توجه داشته باشید که اگر پیامک‌های متناظر آنها را نگه داشته باشید در شرایط خاصی پیامک‌های آنها مجدداً پردازش می‌شود و مجدداً در برنامه ظاهر می‌شوند.

ویدیوی مرور امکانات – بخش دوم و سوم – گروه‌های هزینه و درآمد و حساب‌های نقد و بانک